Kresowa Atlantyda - Busk

Witamy na prywatnej stronie poświęconej Buskowi

W tym miejscu chcemy zaprezentować historię i dzień dzisiejszy miasta kresowego Buska. Ludzi, rodziny i ważne postacie z nim związane. Również jako miejsce spotkania jeszcze żyjących buszczan oraz ich potomków. Chętnie nawiążemy kontakt z obecnymi mieszkańcami miasta i okolic.

Strona ta niech będzie poświęcona również wspomnieniom z przeszłości, które zebrane w tym miejscu ocalą od zapomnienia tę część naszej Kresowej Atlantydy.

Od dawna nosiliśmy się z zamiarem utworzenia polskiej strony Buska. Ale dopiero bezpośredni kontakt z profesorem Stanisławem Nicieją, podczas pasjonującego wykładu promującego jego książkę pt. "Kresowa Atlantyda", skłoniła nas do szybszego działania, za co panu profesorowi dziękujemy.

"Kresowa Atlantyda" to cykl monografii miast kresowych. Pan Profesor ma zamiar opisać 200 miejscowości, które pozostały na dawnych ziemiach II Rzeczypospolitej, a do których nie mamy dostępu jak tylko przez naszą pamięć. Pamięć o świecie, który odszedł na zawsze, ale to on przecież nas ukształtował i z niego wyrośliśmy. I z tamtej kultury tworzymy nową, na naszej nowej ziemi. W Opolu, Raciborzu, Wrocławiu, Nysie, Gliwicach, Bytomiu, Kędzierzynie-Koźlu, Głubczycach, Nowej Soli, Warszawie, Paczkowie, Otmuchowie, i gdzie tylko oczy poniosły tych, którzy zostali wypędzeni z ojczystej ziemi, którą od stuleci przemieniali swoją pracą i krwią.

Nasz Busk też będzie opisany. Prawdopodobnie w 5 lub 6 księdze (wydano dotychczas pierwsze dwa tomy). Od nas też zależy co w tym opisie się znajdzie.

Ideą przewodnią strony internetowej www.busk.pl jest popularyzacja wiedzy o Kresach i o Busku.

Pamięć o Kresach zanika.

Na lekcjach szkolnej historii wiedza ta praktycznie nie jest przekazywana, a jeśli już - pełno w niej kłamstw, niedomówień i przeinaczeń. Nasze dzieci zapytane skąd pochodzą wasi dziadkowie, wzruszają ramionami, a w najlepszym wypadku odpowiadają, że "gdzieś z Ukrainy".

Pamięć o Kresach zanika.

Na lekcjach języka polskiego uczniowie przerabiają Trylogię, ale prawie nikt jej nie czyta.

Jak zrozumieć Kresy bez Trylogii Sienkiewicza? Jak zrozumieć Polskę bez Kresów i bez Trylogii?

Tożsamość narodowa młodego polskiego pokolenia ulega gwałtownej erozji. Patriotyzm, duma narodowa, miłość Ojczyzny - jest zamieniana na "zmywak w Londynie". To ma być szczytem aspiracji polskiej młodzieży. I jeszcze ma być "fajnie".

Polskość zamieniona na "zmywak", a nasza wiara zamieniona na kult "fajności" - Taka ma być Polska?

Niech ta strona będzie małym przyczynkiem propagowania polskości i patriotyzmu. Choćby w krótkich i niepozornych życiorysach naszych przodków.

Wszyscy więc, którzy chcą zamieszczać tu swoje materiały, mogą czynić to tylko bezpłatnie i z dobrej woli, bez liczenia na jakąkolwiek korzyść, oprócz duchowej.

Pro memoria.Strona internetowa www.busk.pl jest dziełem niekomercyjnym. Jest wykonana i utrzymywana z pieniędzy prywatnych.